جمهوری اسلامی ایران و رهبر آن علی خامنه ​ای متهم ردیف نخست هستند

بیانیه “همگامی برای جمهوری سکولار دموکرات در ايران”

پيرامون حملات زنجیره‌ای شیمیایی به مدارس دخترانه

جمهوری اسلامی ایران و رهبر آن علی خامنه​ ای متهم ردیف نخست هستند

حملات زنجیره‌ای شیمیایی و یا بیوتروریستی به مدارس دخترانه در ایران همچنان ادامه دارد. این اقدامات جنایتکارانه سلامت فیزیکی و روانی میلیون‌ها دختر دانش‌آموز ایرانی را به خطر انداخته و باعث نگرانی عمیق و تشویش خاطر خانواده‌ها و جامعه معلمان شده است. این حملات از ماه آبان سال گذشته برای ایجاد رعب و وحشت در میان دانش آموزان دختر ابتدا در شهر قم آغاز شد و سپس به تدریج شدت بیشتری به خود گرفته و تقریبا تمامی استان‌های ایران را در بر گرفت! علی‌رغم گستردگی این جنایت‌ها تا کنون اقدام مشخصی در شناسایی و مجازات حمله کنندگان انجام نشده‌است. وزارت اطلاعات جمهوری‌اسلامی تا کنون به انتشار یک بیانیه بسنده کرده‌، با گذشت قریب به دو ماه به وعده شناسایی عوامل و آمران این جنایت‌ها عمل نکرده‌است!

تا کنون در کنار امتناع آشکار و چه بسا هدفمند حکومت در اعلان رسمی سلسله جنابانان این جنایت‌ها و مجازات آن​ها، حجم زیادی از مواضع متناقض در بین مقامات حاکمیتی و رسانه‌های شبه امنیتی منتشر شده‌است. در حالیکه برخی از نمایندگان مجلس از شناسایی تعدادی از جریان‌های مخالف تحصیل زنان و گرفتن تعهد از آنها خبر داده‌اند، دیگران مخالفان را به جریان سازی علیه نظام متهم کردند! خبرگزاری فارس مدعی شده‌است که نود درصد حملات «شیطنت دانش‌آموزان» برای تحلیه هیجان و رقابت بوده‌است! وزارت بهداشت نیز مدعی است که مسمومیتی رخ نداده و در حملات از «ماده محرک استنشاقی» استفاده شده‌است! معاون امنیتی – انتظامی وزارت کشورکه ابتدا مدعی شده بود که عوامل حمله‌کننده «غیرمعاند» بوده و «ارشاد شدند» در ادامه مدعی شد که دامنه آنها «بسیار محدود» و ناشی از «تمارض و شیطنت برخی از دانش‌آموزان برای تعطیلی کلاس‌ها» بوده است!

اما علی‌رغم این ادعاهای متناقض و واهی، حملات شیمیایی و جو وحشت در مدارس دخترانه ادامه دارد!

همانگونه که در بیانیه قبلی پیرامون این موضوع توضیح دادیم این جنایت‌ها به صورت هماهنگ و سازمان‌یافته و در ارتباط با مراکز با نفوذ در ساختار قدرت جمهوری‌ اسلامی رخ‌داده‌اند. در شرایطی که حکومت فضای امنیتی سنگینی را بر کشور حاکم کرده‌، فعالیت‌های کوچک و بزرگ شهروندان  را زیر نظر گرفته و حتی از فناوری‌های پیشرفته و هوشمند جهت شناسایی و جریمه «بی‌حجاب‌ها» استفاده می‌کند، غیر قابل باور است که گروهی قادر باشد بدون هماهنگی با گروه‌های نیرومندی در درون حکومت این جنایت‌های هولناک را در سطحی این چنین وسیع و در مدت زمانی طولانی انجام دهند.

هنگامی که نهاد‌های مسئول حکومتی پاسخگو نیستند و درخواست‌ها برای انجام تحقیقات مستقل از طرف کارشناسان و نهادهای بین‌المللی بی پاسخ مانده است، احتمال اینکه هسته سخت قدرت و محافل امنیتی و نظامی تحت نفوذ آن این جنایت‌ها را سازمان داده باشند تا با ایجاد جو وحشت در جامعه، زنان را به عقب‌نشینی از مطالبات خود در آزادی سبک پوشش و رفع تبعیض‌های جنسيتی وادار کنند، بالا است. اما چه این احتمال مقرون به واقعیت باشد و چه فرضیه دیگری درست باشد در این نتیجه‌گیری تفاوتی ایجاد نمی‌کند که نظام جمهوری‌اسلامی مسئول این جنایت‌ها بوده و خامنه‌ای به عنوان نفر اول قدرت باید پاسخگو باشد.

در عین حال این نگرانی وجود دارد که گستردگی و تداوم جنایت‌های یادشده و مخاطراتی که متوجه سلامت دانش‌آموزان دختر می‌کند تبدیل به امری عادی در زیست روزمره مردم شود! نباید اجازه داد تا حساسیت‌ها و واکنش نسبت به این اقدامات داعشی – طالبانی در جامعه ایران کاهش پیدا کند. افشای آمران و عاملان این این جنایت‌ها و اقدامات بازدارنده در برابر آنها برای نیروهای دلسوز جامعه مسئولیت ایجاد کرده و می‌کند.

از این رو “همگامی برای جمهوری سکولار دموکرات در ايران” بار دیگر بر ضرورت افزایش فعالیت‌ها برای توقف جنایت هولناکی که زندگی اکنون و آینده دختران میهن‌مان را به خطر انداخته، تاکید می‌کند و از درخواست شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران مبنی بر “تشکیل کمیته‌های مردمی برای حفاظت از دانش‌آموزان” و  از اقدامات خودجوش و خلاقانه خانواده‌های دانش‌اموزان در مراقبت از سلامت دانش‌آموزان در مدارس دخترانه حمايت می​کند.  

همگامی برای جمهوری‌ سکولار دموکرات در ایران

۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ (۲۶ آوریل ۲۰۲۳)