گفتگوی نمایندگان همگامی با نمایندگان وزارت امور خارجه کانادا 

همگامی برای جمهوری سکولار دموکرات در ايران

روز پنج‌شنبه ۷ دسامبر جاری نمایندگان همگامی با مسؤلان وزارت خارجه کانادا در فضای مجازی گفتگو کردند. 

این گفتگو با ابتکار کار گروه روابط بین‌المللی “همگامی برای جمهوری سکولار دموکرات در ايران” برای معرفی این ائتلاف به احزاب و نهادهای بین‌المللی و پاسخ مثبت وزارت خارجه کانادا تدارک دیده شده بود. هیات همگامی در این گفتگو عبارت بودند از: از خانم رُزا روزبهان (از حزب چپ ایران)، آقایان جمشید خونجوش (اتحاد جمهوری‌خواهان ایران)، پوریا مطهری (جبهه ملی سازمانهای خارج از کشور)، آرسن نظریان (جبهه ملی ایران- اروپا)  

معرفی نمایندگان طرفین 

ابتدا هیات همگامی از نمایندگان وزارت خارجه کانادا برای فراهم کردن این فرصت تشکر کرد و اعضای هیات هر کدام خود و سازمانشان را معرفی کردند. گفته شد که چهار نماینده حاضر تواما ائتلاف همگامی، و لذا سازمان غایب، یعنی هم بستگی جمهوری خواهان ایران را نیز، نمایندگی می کنند. 

نمایندگان وزارت خارجه کانادا نیز خود را معرفی کردند: خانم سارا پنجوانی، از مسئولان وزارت خارجه، آقای آدم الخفاجی: مسئول امور ایران، یمن.  

بيان اهداف همگامی 

هیات گفتگو به طور خلاصه مبانی و هدف‌های همگامی را با مختصری از تاریخچه شکل گیری آن و سپس فعالیت های همگامی از زمان تشکیل و اعلام عمومی در کنفرانس لندن، تشکیل گروهای کار، از جمله گروه روابط بین المللی را توضيح داد. گفته شد که سازمانهای تشکیل دهنده همگامی، خواه ملی گرا، چپ یا غیره، همه متعهد به پلورالیسم، احترام به حقوق بشر، حفظ تمامیت ارضی ایران و گذار خشونت پرهیز از جمهوری اسلامی هستند و در این راستا همکاری (موردی یا ائتلاف) با نیروهای دموکراسی خواه غیر جمهوری خواه را نیز در دستور کار خود دارند. به عنوان مثال از ابتکار “میثاق حق حیات”، اصول اعلامی آن (حق داشتن حق، حق زندگی و لذا منع اعدام و شکنجه، روند صحیح دادرسی)، دامنه شمول آن که طیف بسیار گسترده ای از نیروهای اپوزیسیون را در بر می گرفت، نام برده شد. 

وضعیت زنان 

وضعيت زنان و محدودیت های قانونی و اجتماعی متعدد آنها در رژیم جمهوری اسلامی مطرح و به جنبش  “زن، زندگی، آزادی” با پیشتازی زنان در جنبش در سال گذشته، گستردگی جغرافیایی آن و سرکوب سبوعانه رژیم علیه معترضان اشاره شد. گفته شد که رژیم نسبت به زنانی که با شهامت از پوشش اجباری سر خودداری می کنند به شدت حساسیت نشان می دهد و به اقدامات امنیتی متعددی، از جمله افزودن تعداد ماموران بسیج در خیابانها و ایستگاههای مترو، نصب دوربین ها و اخراج مدیران موسسات و دانشگاههایی که در مورد حجاب اجباری جدی عمل نمی‌کنند، دست زده است. از واقعه مرگ فاجعه بار آرمیتا گراوند، دختر ۱۷ ساله یاد شد و گفته شد که باوجود همه این خشونتها و سرکوبها، ایران امروز هیچ گاه ایران پیش از جنبش زن، زندگی، آزادی، نخواهد شد و مبارزه برای آزادی در همه جوانب زندگی روزمره مردم ادامه دارد.  

کاربرد گسترده خشونت 

درباره کاربر گسترده خشونت توسط جمهوری اسلامی علیه مخالفان و معترضان و به ویژه در جریان جنبش « زن زندگی آزادی» توسط نیروهای پلیس، سپاه پاسداران به عنوان ستون فقرات سرکوب در ایران و نیروهای شبه نظامی بسیجی اطلاع رسانی شد. گفته شد که اقدامات سرکوب شامل اعدام، بچه کشی، کور کردن، حمله به منازل شخصی و حتی سرقت اجساد معترضان کشته شده و حتی تجاوز و خشونت جنسی به افرادی که در جریان جنبش “زن زندگی آزادی” دستگیر شده‌اند، بوده است. 

خواسته ها  

سه موضوع که به خود دولت کانادا ارتباط پیدا می کرد توسط هیات ملاقات مطرح شد:  

الف: از نمایندگان وزارت خارجه کانادا خواسته شد که توجه بیشتری به موضوع پناهندگان ایرانی در ترکیه که خواستار مهاجرت و پناهندگی در کانادا هستند، بنماید و سهمیه آنها از کل سهمیه پناهندگان که وارد کانادا می شوند، را افزایش دهد. 

ب- کانادا به نوعی به بهشت مسئولان حکومتی و نظامی ایران تبدیل شده و این عناصر با انتقال پولهایی که از طریق فساد و دزدی به دست آورده اند، در کانادا جا خوش کرده و از همه امکانات رفاهی، ارتباطی و غیره استفاده و روابط خود را با رژیم جمهوری اسلامی حفظ می کنند. لازم است، کانادا، لااقل برای حفظ حیثیت خود اقدامی در این زمینه به عمل آورد. 

ج – لازم است دولت کانادا به طور جدی تری پرونده پرواز PS752 را پیگیری کند، تا سرانجام عدالت اجرا شود و آمران و عاملان این جنایت شوم به سزای اعمالشان برسند و خانواده های داغدار قدری آرامش پیدا کنند.


پرسش ها
 

مسئولان وزارت خارجه کانادا ضمن تشکر از توضیحات و اظهارات اعضای هیات ملاقات، سئوالات زیر را مطرح کردند: 

– با چه سازمانهای خارجی تا حالا تماس داشته‌اید؟
پاسخ: مراجع خارجی که همگامی پس از تشکیل کار گروه روابط بین الملل دیدار مجازی یا حضوری داشته عبارت بوده اند از: پارلمان اروپا (بخش ایران)، حزب چپ آلمان، وزارت خارجه اسپانیا، و وزارت خارجه آلمان.  

– تعداد اعضای شما چند نفر است؟
پاسخ: نمی توان پاسخ دقیقی به این سئوال داد. پاره ای از سازمان ها تعداد بیشتر و پاره‌ای کمتر عضو فعال و غیر فعال (هوادار) دارند، اما در حدی هست که توانسته‌ایم ائتلافی از پنج سازمان را به وجود آوریم و با نیروهای دموکراسی‌خواه غیر جمهوری‌خواه نیز هم صدایی‌های موردی داشته باشیم. بعلاوه، در فضای امنیتی که در ایران حاکم است، فعالیت و یارگیری علنی نیروهای اپوزیسیون تقریبا غیر ممکن است. 

مطالب دیگری هم در تکمیل موارد بالا از سوی هيات ابراز شد، از جمله اینکه همگامی از هیچ دولت خارجی تقاضای کمک ندارد و گذار از حکومت اسلامی ایران را وظیفه مردم ایران می داند. همچنین، همگامی می کوشد صدای مردم ایران را به گوش جهانیان برساند و به مردم و نیروهای درون کشور که هدايت جنبش تغییر رژیم به عهده دارند، یاری رساند. 

در پایان، مسئولان وزارت خارجه کانادا از نمایندگان همگامی به خاطر حضور در این گفتگو و توضیحات ارائه شده تشکر کردند. طرفین اظهار امیدواری کردند که این تماس ها و ارتباط ها ادامه پیدا کند. 

جلسه حدود یک ساعت و ربع به طول انجامید. 

دبيرخانه “همگامی برای جمهوری سکولار دموکرات در ايران” 

۱۱ دسامبر ۲۰۲۳